„Symbole Wolności”
10 czerwca w Muzeum przy Gdańskiej odbył się II etap posiedzenia komisji konkursowej w konkursie plastycznym „Symbole Wolności”.
O konkursie
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć prace plastyczne dotyczące polskich symboli narodowych, motywów Solidarności, symboli wolności, przełomowych wydarzeń w historii Polski, ojców niepodległości, pomników wolności, sztuki protestu oraz innych zagadnień związanych z patriotyzmem i wolnością.
Do konkursu zostało zgłoszonych 306 prac z całej Polski. Ze względu na dużą liczbę prac komisja konkursowa podzieliła posiedzenie na dwa etapy.
W dniach 2 i 3 czerwca, podczas I etapu, sprawdzono prace pod względem formalnym oraz wybrano 100 prac zakwalifikowanych do II, zasadniczego etapu posiedzenia komisji konkursowej.
Zakwalifikowane prace zostały poddane ocenie punktowej w czterech kryteriach określonych w regulaminie konkursu. Każda praca mogła zdobyć maksymalnie 120 punktów od trzech członków komisji konkursowej.
Ostatecznie komisja konkursowa przyznała 10 nagród i 11 wyróżnień. Nagrodzono oraz wyróżniono 21 prac, które w ocenie punktowej otrzymały od 95 punktów wzwyż.
Lista nagrodzonych i wyróżnionych
Klasy I–III SP – 60 złożonych prac
- I miejsce – Hubert Balcerowski, Szkoła Podstawowa w Czarnem – 106 punktów;
- II miejsce – Krystian Radwański, Szkoła Podstawowa w Mydłowie – 105 punktów;
- II miejsce – Laura Łagan, Zespół Szkół w Tarnówce – 105 punktów;
- III miejsce – Marcelina Jaranowska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim – 95 punktów.
Klasy IV–VI SP – 161 złożonych prac
- I miejsce – Magdalena Jendrzejczak, Szkoła Podstawowa w Pakości – 120 punktów;
- II miejsce – Nikola Jachimowska, Wiejskie Centrum Kulturalno-Turystyczne w Moskorzewie – 110 punktów;
- III miejsce – Judyta Bonowicz z Czernikowa – 108 punktów;
- Wyróżnienie – Kinga Bloch, Szkoła Podstawowa w Dalekiem – 100 punktów;
- Wyróżnienie – Ewa Kasprowicz, Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi – 98 punktów;
- Wyróżnienie – Yana Drozd, Szkoła Podstawowa nr 36 w Łodzi – 98 punktów;
- Wyróżnienie – Zuzanna Maj, Zespół Szkół w Kołbaczu – 97 punktów;
- Wyróżnienie – Emilia Bukowicz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim – 96 punktów;
- Wyróżnienie – Anna Zofia Mikołajczyk, Szkoła Podstawowa nr 172 w Łodzi – 95 punktów;
- Wyróżnienie – Jadwiga Chałubińska, Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi – 95 punktów.
Klasy VII–VIII SP – 85 złożonych prac
- I miejsce – Maria Kozielska, Szkoła Podstawowa nr 172 w Łodzi – 112 punktów;
- II miejsce – Arkadiusz Mróz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie – 108 punktów;
- III miejsce – Natalia Laśkiewicz, Szkoła Podstawowa w Babach – 106 punktów;
- Wyróżnienie – Kacper Arkuszewski, Szkoła Podstawowa w Solcy Wielkiej – 104 punkty;
- Wyróżnienie – Liliana Kira Melka, Szkoła Podstawowa nr 138 w Łodzi – 100 punktów;
- Wyróżnienie – Nikol Pychyk, Szkoła Podstawowa nr 46 w Łodzi – 100 punktów;
- Wyróżnienie – Stefan Jerzy Milewski, Szkoła Podstawowa nr 55 w Łodzi – 100 punktów.
Uroczyste podsumowanie
Wręczenie dyplomów i nagród dla osób z miejsc I–III oraz wyróżnionych nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu, które odbędzie się 23 czerwca 2026 r. o godzinie 12.00 w Siedzibie Głównej Muzeum przy ul. Gdańskiej 13, sala 39.
W przypadku osób spoza województwa łódzkiego, które nie będą mogły być obecne na uroczystości, dyplomy i nagrody zostaną wysłane 29 czerwca na adres wskazany przez zainteresowanego.
Gratulujemy laureatom, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
Galeria nagrodzonych i wyróżnionych prac
Poniżej prezentujemy galerię nagrodzonych i wyróżnionych prac, przedstawionych losowo.




















